Workshops

Stay Tuned for Workshop Updates

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Friday, Sept 24th

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM V

CONF VI

1 PM

LATISHA HARDY (COLORADO SPRINGS)

ON2 FUNDAMENTALS/FOOTWORK

BEG/INT

Aurora I

GUILLERMO REYES (DENVER)

BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora II

ERIC & MARCELA (BOULDER)

SALSA CUBANA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room V

.

.

BEG.INT

Conf Room VI

2 PM

3 PM

4 PM

DANIEL AGOSTO (HOUSTON)

ON1 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

EDDIE PELIGRO (PHOENIX)

BACHATA FOOTWORK

INT

Aurora II

HELTON & SYDNEY (DENVER/CHICAGO)

ZOUK PARTNERWORK

BEG

Conf Room V

JULEON LEWIS (ARLINGTON, TX)

KIZOMBA FUNDAMENTALS

BEG/INT

Conf Room VI

LAWRENCE GARCIA (PHOENIX)

ON2 PARTNERWORK

INT

Aurora I

RAFAEL & CARINE (BRAZIL)

ON1 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora II

1 OF 3 BACHATA CERTIFICATION PROGRAM

ALEX & DESIREE

‌‌

Conf Room V

ISLAND TOUCH (El TIGUERE & BIANCA)

BACHATA MUSICALITY 

ALL LEVELS

Conf Room VI

FRAMBOYAN (NEW YORK)

AFRO-FUSION SHINES

INT

Aurora I

KIMBERLY RIVERA (CHICAGO)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora II

1 OF 3 BACHATA CERTIFICATION PROGRAM

ALEX & DESIREE

‌‌

Conf Room V

JORGE & INDIRA (CUBA)

REGGAETON

ALL LEVELS

Conf Room VI

Saturday, Sept 25th

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM I

CONF ROOM II

CONF ROOM V

CONF ROOM VI

10 AM

JUAN CAMILO & CINDY

(COLOMBIA)

ON 1 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

TECH REHEARSAL

.

.

9-10:30am

Aurora II

MAYSA MAIS

(DENVER)

BELLY DANCING

ALL LEVELS

Conf Room I

MARCOS RAMOS

(MILWAUKEE)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

2 of 3 ALEX & DESIREE

BACHATA CERTIFICATION

ALEX & DESIREE

*

Conf Room V

ARIS GINDUNGO

(DENVER)

INTRO TO SEMBA

BEG

Conf Room VI

MARISOL BLANCO
(CUBA)

AFRO CUBAN DANCE

ALL LEVELS

Aurora I

DE'JON & CLO
(NEW ORLEANS)

BACHATA FUSION PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora II

SAMBA COLORADO
(DENVER)

AFRO BRAZILLIAN DANCE

ALL LEVELS

Conf Room I

JOCELYN MEZA
(CHICAGO)

HEELS

ALL LEVELS

Conf Room II

2 of 3 ALEX & DESIREE
BACHATA CERTIFICATION

ALEX & DESIREE

*

Conf Room V

ZOUKHIGH
(DENVER)

ZOUK PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

11 AM

ALEX & DESIREE

(NEW JERSEY)

TRADITIONAL BACHATA FOOTWORK

INT

Aurora I

RAFAEL & CARINE

(BRAZIL)

SPINING TECHNIQUES

INT/ADV

Aurora II

FRAMBOYAN

(NEW YORK)

AFRO FUSION SHINES

BEG/INT

Conf Room I

LAURA & JOE

(CHICAGO)

ON 2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

RESERVED

‌‌

‌‌

‌‌

Conf Room V

MARC & ROSE

(DETROIT)

KIZOMBA PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

12 PM

‌‌

J.K DANCE COMPANY

(LOS ANGELES)

ON 1 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

JESSICA QUILES

(PUERTO RICO)

LADIES SHINES AND STYLING

INT

Aurora II

TOQUI

(CUBA)

RUMBA (FOOTWORK/PARTNER)

BEG/INT

Conf Room I

BACHATA DENVER

(DENVER)

SENSUAL BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

RESERVED

‌‌

‌‌

‌‌

Conf Room V

CLINTON & LUA

(LOS ANGELES)

ZOUK PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

1 PM

EDDIE PELIGRO

(PHOENIX)

BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

ERNESTO & DENISSE

(TAMPA)

ON2 FOOTWORK

INT/ADV

Aurora II

NATHAN HOOK

(BOULDER)

RUEDA

BEG/INT

Conf Room I

LATISHA HARDY

(COLORADO SPRINGS)

ON 1 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

RACHEL FARLEY

(DENVER)

‌‌ZOUK PARTNERWORK

‌‌BEG/INT

Conf Room V

ROSE TURUKA

(DETROIT)

AFRO HOUSE

ALL LEVELS

Conf Room VI

2 PM

DESI CALIENTE

(DENVER)

BOLLYWOOD

ALL LEVELS

Aurora I

JOSE & MAYAH

(CHICAGO)

SENSUAL BACHATA PARTNERWORK

INT

Aurora II

KIMBERLY RIVERA

(CHICAGO)

PACHANGA FOOTWORK

INT

Conf Room I

STACEY PAULIN

(ATLANTA)

LATIN DANCE BODY MOVEMENTS

BEG/INT

Conf Room II

RESERVED

.

.

*

.

LUIS LOREDO

(DALLAS)

ZOUK FUNDAMENTALS

BEG/INT

Conf Room VI

3 PM

LAWRENCE GARCIA

(PHOENIX)

ON2 FUSION SHINES

INT

Aurora I

JORGE & INDIRA

(CUBA)

AFRO CUBAN DANCE

BEG/INT

Aurora II

CHELSEY OWEN

(KENTUCKY)

ON 1 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

ROYAL ESSENCE ELITE

(DENVER)

URBAN KIZ PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

JESSICA QUILES CHALLENGE

1 of 2

CHALLENGE

.

Conf Room V

RNA

(DENVER)

SENSUAL BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

4 PM

ADRIAN TENORIO

(CHICAGO)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

RESERVED

*

*

*

Aurora II

DOUGLAS & JOCELYN

(DETROIT/CHICAGO)

‌‌BACHATA PARTNERWORK

INT

Conf Room I

SANDRA MILENA

(DENVER)

COLOMBIAN SALSA FOOTWORK

BEG

Conf Room II

JESSICA QUILES CHALLENGE

1 of 2

CHALLENGE

.

Conf Room V

JULEON LEWIS

(ARLINGTON, TX)

KIZOMBA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

5 PM

  Sunday, Sept 26th

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM I

CONF ROOM II

CONF ROOM V

CONF ROOM VI

10 AM

JEWEL PEARL

(PHOENIX)

LADIES STYLING

BEG/INT

Aurora I

‌‌RESERVED

‌‌

‌‌

Aurora II

RESERVED

.

.

.

Conf Room I

DIEGO & YURLEY

(DENVER)

BACHATA PARTNERWORK

BEG

Conf Room II

3 of 3 

BACHATA CERTIFICATION
PROGRAM

ALEX & DESIREE

*

Conf Room V

CLINTON & LUA (LOS ANGELES)

zouk fundamentals

int

.

Conf Room VI

11 AM

ERNESTO & DENISSE

(TAMPA)

ON2 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora I

DE'JON & CLO

(NEW ORLEANS)

TRADITIONAL BACHATA FOOTWORK

BEG/INT

Aurora II

TOQUI

(CUBA)

CUBAN SALSA FOOTWORK

BEG/INT

Conf Room I

SYDNEY SCHIFF

(CHICAGO)

CONTEMPORARY FOR LATIN DANCE PERFORMERS

ALL LEVELS

Conf Room II

3 of 3 

BACHATA CERTIFICATION PROGRAM

ALEX & DESIREE

*

Conf Room V

EVOLUCION LATINA -
CHRIS, FABIA,JOCELYN

(CHICAGO)

MAMBO FUSION

BEG/INT

Conf Room VI

12 PM

RAFAEL & CARINE

(BRAZIL)

ON 1 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora I

ABRAHAM & CINDY

(CHICAGO)

BACHATA PARTNERWORK

INT

Aurora II

STACEY PAULIN

(ATLANTA)

CONTEMPORARY

BEG/INT

Conf Room I

PRESTIGE DANCE CO

(MIAMI)

ON2 FOOTWORK

BEG/INT

Conf Room II

BALTIMORE SALSA DANCE COMPANY

(BALTIMORE)

SALSA FLAMENCA LADIES STYLING

BEG/INT

Conf Room V

CHARLES ESPINOZA

(NEW YORK)

ZOUK PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

J.K DANCE COMPANY

(LOS ANGELES)

ON 1 PARTNERWORK

INT

Aurora I

JORGE & INDIRA

(CUBA)

RUMBA FOOTWORK & PARTNER

ALL LEVES

Aurora II

DEL DOMINGUEZ

(CHICAGO)

ON 2 PARTENERWORK

INT/ADV

Conf Room I

REID & SUBBU

(DENVER)

BACHATA ISOLATIONS

BEG/INT

Conf Room II

RACHEL FARLEY

(DENVER)

ZOUK PARNTERWORK

BEG/INT

Conf Room V

ARIS GINDUNGO

(DENVER)

SEMBA

BEG/INT

Conf Room VI

1 PM

ALEX & DESIREE

(NEW JERSEY)

TRADITIONAL BACHATA FOOTWORK

INT/ADV

Aurora I

MARISOL BLANCO

(MIAMI)

AFRO CUBAN DANCE

INT

Aurora II

RAFA GONZALEZ

(CHICAGO)

HEELS

ALL LEVELS

Conf Room I

CNS

(DENVER)

ON 1 PARTNERWORK

INT

Conf Room II

JORGE ALVAREZ

(CHICAGO)

INTRO TO CHA-CHA-CHA SHINES

BEG

Conf Room V

CLINTON & LUA

(LOS ANGELES)

ZOUK PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

2 PM

DE'JON & CLO

(NEW ORLEANS)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

J.K DANCE COMPANY

(LOS ANGELES)

BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora II

RNA

(DENVER)

INTRO TO RUEDA

BEG

Conf Room I

ADAYL IOST

(DENVER)

ZOUK PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

JESSICA QUILES CHALLENGE

2 of 2

JESSICA QUILES

‌‌CHALLENGE

Conf Room V

MARC & ROSE

(DETROIT)

KIZOMBA PARTNERWORK

INT/ADV

Conf Room VI

3 PM

RESERVED

.

.

.

Aurora I

RESERVED

.

.

.

Aurora II

ADRIAN TENORIO

(CHICAGO)

CHA-CHA-CHA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

JUAN CAMILO & CINDY

(COLOMBIA)

SALSA CALENA FOOTWORK

INT

Conf Room II

JESSICA QUILES CHALLENGE

2 of 2

.

CHALLENGE

Conf Room V

LUIS LOREDO

(DALLAS)

BACHATA/ZOUK FUSION

INT

Conf Room VI

4 PM