Workshops

Stay Tuned for Workshop Updates

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Friday, Sept 30th

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM I

CONF ROOM II

CONF ROOM IV

CONF ROOM V

CONF ROOM VI

1 PM

1PM - 1:50PM

LATISHA HARDY

(COLORADO SPRINGS)

ON2 SHINES

BEG/INT

Aurora I

1PM - 1:50PM

EDDIE PELIGRO

(PHOENIX)

BACHATA FOOTWORK

IINT

Aurora II

1PM - 1:50PM

ERIC AND MARCELA

(BOULDER)

SALSA CUBANA

BEG/INT

Conf Room I

1PM - 1:50PM

WATSON SAINTSUINE

(PHILADELPHIA)

SALSA ON COMBO

BEG

Conf Room II

1PM - 1:50PM

RESERVED

RESERVED

-

-

Conf Room IV

1PM - 1:50PM

JACQUES HO

(DENVER)

KIZOMBA PARTNERWORK

BEG

Conf Room V

1PM - 1:50PM

RESERVED

RESERVED

-

TBD

Conf Room VI

BEG/INT

2 PM

2PM - 2:50PM

TONY AND GRACIE FLORES

(LOS ANGELES)

BACHATA TURN PATTERNS

BEG/INT

Aurora I

2PM - 2:50PM

JORGE & INDIRA

(LAS VEGAS/CUBA)

REGGAETON/CUBATON

ALL LEVELS

Aurora II

2PM - 2:50PM

CHELSEY

(KENTUCKY)

SALSA ON1 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

2PM - 2:50PM

NATASHA TIA 

(SAN FRANCISCO)

SALSA ON2 SHINES

INT

Conf Room II

2PM - 2:50PM

1 of 6 ALEX & DESIREE

BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room IV

2PM - 2:50PM

JULEON LEWIS

(DALLAS/FT WORTH)

URBAN KIZ PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room V

2PM - 2:50PM

JAZMYNE LEWIS

(DENVER)

LAMBADA

BEG

Conf Room VI

3 PM

3PM - 3:50PM

ANTONIO DOZA

(NEW YORK)

SPIN TECHNIQUE (ON2)

BEG/INT

Aurora I

3PM - 3:50PM

RAFAEL AND CARINE

(BRAZIL)

SALSA TURN PATTERNS (ON1)

INT/ADV

Aurora II

3PM - 3:50PM

TOQUI

(CUBA/DENVER)

CUBAN SALSA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

3PM - 3:50PM

SERGIO & BIANCA

(MEXICO/SAN DIEGO)

BACHATA SHINES

BEG/INT

Conf Room II

3PM - 3:50PM

2 of 6 ALEX & DESIREE

BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room IV

3PM - 3:50PM

HERCULES & MARIAH

(BAY AREA)

URBAN KIZ 

INT

Conf Room V

3PM - 3:50PM

CHARLES ESPINOZA

(NEW YORK)

ZOUK PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

4 PM

4PM - 4:50PM

BENNY AND ASHLEY

(PORTLAND)

ON 2 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora I

4PM - 4:50PM

KINGSMEN

(NEW YORK)

BACHATA SHINES

INT

Aurora II

4PM - 4:50PM

NATHAN HOOK

(BOULDER)

INT RUEDA

INT

Conf Room I

4PM - 4:50PM

MARCOS RAMOS

(MILWAUKEE)

SALSA ON 1 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

4PM - 4:50PM

1 of  5 JORGE & INDIRA

REGGAETON CHALLENGE!

CHALLENGE TRAINING

Challenge Pass Holders Only

Conf Room IV

4PM - 4:50PM

JOSEAL

(MADRID)

KIZOMBA

BEG/INT

Conf Room V

4PM - 4:50PM

SYDNEY SCHIFF

(CHICAGO)

ZOUK FOUNDATIONS 101

BEG

Conf Room VI

Saturday, Oct 1st

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM I

CONF ROOM II

CONF ROOM IV

CONF ROOM V

CONF ROOM VI

BEG/INT

10 AM

10AM - 10:50AM

RESERVED

.

.

.

Aurora I

10AM - 10:50AM

TECH REHEARSAL

.

9 - 11AM

9-11am

Aurora II

10AM - 10:50AM

DIANE PAGE

(DENVER)

ABSOLUTE BEGINNER BALLET

BEG

Conf Room I

10AM - 10:50AM

AFINCAO

(ORLANDO)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

10AM - 10:50AM

3 of 6 ALEX & DESIREE

BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room IV

10AM - 10:50AM

RESERVED

-

-

-

Conf Room V

10AM - 10:50AM

RESERVED

-

-

-

Conf Room VI

11 AM

11AM - 11:50AM

JORGE & INDIRA
(CUBA)

AFRO CUBAN DANCE

ALL LEVELS

Aurora I

11AM - 11:50AM

TECH REHEARSAL
-

9 - 11AM

-

Aurora II

11AM - 11:50AM

JK DANCE COMPANY
(LA)

SALSA ON1 PARTNERWORK

BEG

Conf Room I

11AM - 11:50AM

FAFA
(DENVER)

ON2 PARTNERWORK

INT

Conf Room II

11AM - 11:50AM

4 of 6 ALEX & DESIREE
BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room IV

11AM - 11:50AM

ARIS GINDUNGO
(DENVER)

INTRO TO SEMBA

BEG

Conf Room V

11AM - 11:50AM

ZOUKHIGH
(DENVER)

INTRO TO ZOUK

BEG

Conf Room VI

12 PM

ALEX & DESIREE

12PM - 12:50PM

(NEW JERSEY)

TRADITIONAL BACHATA FOOTWORK

INT

Aurora I

RAFAEL & CARINE

12PM - 12:50PM

(BRAZIL)

SPINING TECHNIQUES

INT/ADV

Aurora II

FRAMBOYAN

12PM - 12:50PM

(SALT LAKE CITY)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

RAFA GONZALEZ

12PM - 12:50PM

(CHICAGO)

HEELS

ALL LEVELS

Conf Room II

RODRIGO AND WENDY

12PM - 12:50PM

(CHARLOTTE)

‌‌TANGO IN SALSA PARTNERWORK

‌‌ALL LEVELS

Conf Room IV

MARC & ROSE

12PM - 12:50PM

(DETROIT)

KIZOMBA PARTNERWORK

INT

Conf Room V

VITOR & KARINA

12PM - 12:50PM

(BRAZIL)

BRAZILIAN ZOUK

INT

Conf Room VI

1 PM

EDDIE PELIGRO

1PM - 1:50PM

(PHOENIX)

BACHATA TURN PATTERNS

INT

Aurora I

BERSY CORTEZ

1PM - 1:50PM

(SPAIN)

FOLLOWS' SHINES AND STYLING

INT

Aurora II

LAWRENCE GARCIA

1PM - 1:50PM

(PHOENIX)

AFRO-CONTEMPORARY FUSION

BEG/INT

Conf Room I

CHELSEY OWEN

1PM - 1:50PM

(KENTUCKY)

SALSA ON1 TURN PATTERNS

BEG/INT

Conf Room II

JIMMY ANTON

1PM - 1:50PM

‌‌(NEW YORK)

‌‌PALLADIUM STYLE MAMBO

BEG/INT

Conf Room IV

JOVAN CASANOVA

1PM - 1:50PM

(BOSTON)

KIZOMBA: INTRO TO KOMPA

BEG/INT

Conf Room V

GUSTAVO & AYANE

1PM - 1:50PM

(BRAZIL)

ZOUK CIRCULAR VS TRAVELING MOVEMENTS

-BEG/INT

Conf Room VI

2 PM

KATE RODRIGUEZ

2PM - 2:50PM

(NEW YORK)

BACHATA VIBEZ (FOOTWORK)

INT

Aurora I

ADOLFO INDACOCHEA

2PM - 2:50PM

(NEW YORK)

ON2 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora II

FAMA LATIN DANCE

2PM - 2:50PM

(DENVER)

SENSUAL BACHATA TURN PATTERNS

BEG/INT

Conf Room I

STACEY PAULIN

2PM - 2:50PM

(ATLANTA)

BODY MOVEMENT AND DANCE TECHNIQUES

ALL LEVELS

Conf Room II

CASINO STARS

2PM - 2:50PM

(HOUSTON)

INTRO TO CHA-CHA-CHA

‌‌BEG/INT

Conf Room IV

ROSE TURUKA

2PM - 2:50PM

(DETROIT)

AFRO HOUSE

ALL LEVELS

Conf Room V

CHARLES ESPINOZA

2PM - 2:50PM

(NEW YORK)

ZOUK PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

3 PM

JESSICA QUILES

3PM - 3:50PM

(PUERTO RICO)

FOLLOWS' SHINES AND STYLING

INT

Aurora I

KINGSMEN

3PM - 3:50PM

(NEW YORK)

BACHATA SHINES

ALL LEVELS

Aurora II

KIMBERLY RIVERA

3PM - 3:50PM

(CHICAGO)

PACHANGA FOOTWORK

INT

Conf Room I

CADENCE DANCE CO.

3PM - 3:50PM

(CANADA)

SALSA ON1 PARTNERWORK

BEG

Conf Room II

DEL DOMINGUEZ

3PM - 3:50PM

(CHICAGO)

SALSA ON2 TURN PATTERNS

BEG/INT

Conf Room IV

JOSEAL

3PM - 3:50PM

(MADRID)

URBAN KIZOMBA PARTNERWORK

INT

Conf Room V

GUSTAVO & AYANE

3PM - 3:50PM

(BRAZIL)

ZOUK-BUILDING HEAD MOTION

INT

Conf Room VI

4 PM

MARISOL BLANCO

4PM - 4:50PM

(CUBA)

AFRO CUBAN DANCE

INT

Aurora I

BENNY AND BRANDON

4PM - 4:50PM

(PORTLAND)

SALSA ON2 SHINES

INT/ADV

Aurora II

JOSE SERRANO & ELDC

4PM - 4:50PM

(CHICAGO)

SENSUAL BACHATA 

INT

Conf Room I

FUEGO Y HIELO

4PM - 4:50PM

(ATLANTA)

LIFTS AND TRICKS

ALL LEVELS

Conf Room II

2 of 5 JORGE & INDIRA

4PM - 4:50PM

REGGAETON CHALLENGE!

-

.

Conf Room IV

SHAFEEHA MONAE

4PM - 4:50PM

(CHICAGO)

KIZOMBA: INTRO TO TARRIXINHA

BEG/INT

Conf Room V

VITOR & KARINA

4PM - 4:50PM

(BRAZIL)

BRAZILIAN ZOUK

INT

Conf Room VI

5 PM

ANTONIO DOZA

5PM - 5:50PM

(NEW YORK)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Aurora I

DE'JON & CLO

5PM - 5:50PM

(DALLAS)

BACHATA FOOTWORK 

INT/ADV

Aurora II

KEBRINA DE JESUS

5PM - 5:50PM

(DENVER)

AFRO-BRAZILLIAN

ALL LEVELS

Conf Room I

BACHATA DENVER

5PM - 5:50PM

(DENVER)

SENSUAL BACHATA 

BEG/INT

Conf Room II

3 of 5 JORGE & INDIRA

5PM - 5:50PM

REGGAETON CHALLENGE!

-

.

Conf Room IV

JULEON LEWIS

5PM - 5:50PM

(ARLINGTON, TX)

KIZOMBA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room V

SYDNEY SCHIFF

5PM - 5:50PM

(CHICAGO)

ZOUK FOUNDATIONS 101

ALL LEVELS

Conf Room VI

  Sunday, Oct 2nd

AURORA I

AURORA II

CONF ROOM I

CONF ROOM II

CONF ROOM V

CONF ROOM V

CONF ROOM VI

10 AM

NATASHA TIA

10AM - 10:50AM

(SAN FRANCISCO)

FOLLOWS' STYLING

ALL LEVELS

Aurora I

DESI CALIENTE

10AM - 10:50AM

(DENVER)

BOLLYWOOD/BHANGRA

‌‌ALL LEVELS

Aurora II

PRESTIGE DANCE CO.

10AM - 10:50AM

(MIAMI)

SALSA ON2 SHINES

INT

Conf Room I

FAMA DANCE CO.

10AM - 10:50AM

(DENVER)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

5 of 6 ALEX & DESIREE

10AM - 10:50AM

BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room iV

RESERVED

10AM - 10:50AM

-

-

.

Conf Room V

RACHEL FARLEY

10AM - 10:50AM

(DENVER)

INTRO TO WEST COAST SWING

ALL LEVELS

Conf Room VI

11 AM

11AM - 11:50AM

DE'JON & CLO

(DALLAS)

BACHATA FUSION PARTNERWORK

INT

Aurora I

11AM - 11:50AM

ADOLFO INDACOCHEA

(NEW YORK)

SALSA ON2 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora II

11AM - 11:50AM

FRAMBOYAN

(SALT LAKE CITY)

AFRO FUSION SHINES

BEG/INT

Conf Room I

11AM - 11:50AM

CASINO STARS

(HOUSTON)

SALSA ON1 TURN PATTERNS

BEG

Conf Room II

11AM - 11:50AM

6 of 6 ALEX & DESIREE

BACHATA CERTIFICATION

CERTIFICATION TRAINING

Training Pass Holders Only

Conf Room V

11AM - 11:50AM

JOSEAL

(MADRID)

KIZOMBA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

11AM - 11:50AM

MARC & ROSE

(DETROIT)

ZOUK PARTNERWORK

ALL LEVELS

Conf Room VI

12 PM

12PM - 12:50PM

RAFAEL & CARINE

(BRAZIL)

ON 1 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora I

12PM - 12:50PM

MARISOL BLANCO

(CUBA)

AFRO

INT

Aurora II

12PM - 12:50PM

STACEY PAULIN

(ATLANTA)

CONTEMPORARY

BEG/INT

Conf Room I

12PM - 12:50PM

AFINCAO

(ORLANDO)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

12PM - 12:50PM

ABRAHAM & CINDY

(CHICAGO)

BACHATA TURN PATTERNS

INT

Conf Room IV

12PM - 12:50PM

SHAFEEHA MONAE

(CHICAGO)

KIZOMBA CONNECTION

BEG

Conf Room VI

12PM - 12:50PM

CHARLES ESPINOZA

(NEW YORK)

ZOUK 

INT

Conf Room VI

1 PM

BERSY CORTEZ

1PM - 1:50PM

(SPAIN)

FOLLOWS' SHINES AND STYLING

INT

Aurora I

TONY AND GRACIE FLORES

1PM - 1:50PM

(LOS ANGELES)

BACHATA TURN PATTERNS

BEG/INT

Aurora II

JORGE MARTINEZ

1PM - 1:50PM

(MEXICO)

ON2 PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

KATHRYN & DANIEL (CNS)

1PM - 1:50PM

(DENVER)

ON 1 PARTNERWORK

INT

Conf Room II

CADENCE DANCE CO. 

1PM - 1:50PM

(CANADA)

HIP-HOP, SOCA, HOUSE, ETC

ALL LEVELS 

Conf Room IV

EDDIE HERCULES & MARIAH

1PM - 1:50PM

(BAY AREA, CA)

KIZOMBA 

BEG/INT

Conf Room VI

RACHEL FARLEY

1PM - 1:50PM

(DENVER)

ZOUK PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room VI

2 PM

MICHELLE & BRANDON

2PM - 2:50PM

(PORTLAND)

ON2 PARTNERWORK

INT/ADV

Aurora I

ALEX & DESIREE

2PM - 2:50PM

(NEW JERSEY)

BACHATA PARTNERWORK/FOOTWORK

INT

Aurora II

RAFA GONZALEZ

2PM - 2:50PM

(CHICAGO)

HEELS

ALL LEVELS

Conf Room I

JK DANCE COMPANY

2PM - 2:50PM

(LOS ANGELES)

SALSA ON1 SHINES

BEG/INT

Conf Room II

RODRIGO & WENDY

2PM - 2:50PM

(CHARLOTTE)

TANGO IN BACHATA PARTNERWORK

ALL LEVELS

Conf Room IV

JOVAN CASANOVA

2PM - 2:50PM

(BOSTON)

KIZOMBA PARTNERWORK

INT/ADV

Conf Room VI

VITOR & KARINA

2PM - 2:50PM

(BRAZIL)

BRAZIL ZOUK

INT

Conf Room VI

3 PM

SERGIO AND BIANCA

3PM - 3:50PM

(SAN DIEGO)

BACHATA PARTNERWORK

.BEG/INT

Aurora I

JESSICA QUILES

3PM - 3:50PM

(PUERTO RICO)

FOLLOWS' SHINES AND STYLE

BEG/INT

Aurora II

SERENA SPEARS

3PM - 3:50PM

(NEW YORK)

BODY MOVEMENTS

BEG/INT

Conf Room I

LAWRENCE G. & JEWEL P.H.

3PM - 3:50PM

(PHOENIX)

SALSA ON2 PARTNERWORK

INT

Conf Room II

4 of 5 JORGE & INDIRA

3PM - 3:50PM

REGGAETON CHALLENGE!

-

-

Conf Room IV

EDDIE HERCULES & MARIAH

3PM - 3:50PM

(BAY AREA, CA)

KIZOMBA PARTNERWORK

INT

Conf Room VI

GUSTAVO & AYANE

3PM - 3:50PM

(BRAZIL)

ZOUK BOOMERANG & FRISBIE VARIATIONS

BEG/INT

Conf Room VI

4 PM

KATE RODRIGUEZ

4PM - 4:50PM

(NEW YORK)

BACHATA VIBEZ (SHINES)

INT

Aurora I

JORGE & INDIRA

4PM - 4:50PM

(CUBA)

RUMBA FOOTWORK & PARTNER

ALL LEVES

Aurora II

KIMBERLY RIVERA

4PM - 4:50PM

(CHICAGO)

CHA-CHA-CHA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room I

DIEGO AND YURLEY

4PM - 4:50PM

(DENVER)

BACHATA PARTNERWORK

BEG/INT

Conf Room II

5 of 5 JORGE & INDIRA

4PM - 4:50PM

REGGAETON CHALLENGE!

-

-

Conf Room IV

ARIS GINDUNGO

4PM - 4:50PM

(DENVER)

SEMBA

INT

Conf Room V

SYDNEY SCHIFF

4PM - 4:50PM

(CHICAGO)

ZOUK FOUNDATIONS 201

BEG/INT

Conf Room VI

BEG/INT

BEG/INT